TABASCO ®: ostry, gorący, legendarny

Sos paprykowy stworzony w 1868 r. przez Edmunda McIlheny’ego na wyspie Avery Island (USA) niemal niczym nie różni się od sosu TABASCO®, który produkowany jest dziś dokładnie w tym samym miejscu. O podtrzymywanie tej tradycji dbają już od pięciu pokoleń członkowie rodziny McIlhenny oraz ich pracownicy. 

Podstawowa receptura, proces wyrobu i naturalne składniki (w pełni dojrzałe czerwone papryczki tabasco, ocet i trochę soli) pozostają w zasadzie niezmienione.

KROK 1

Każdego roku członkowie rodziny McIlhenny aktywnie włączają się w zbiór papryczek, a intensywny czerwony kolor decyduje o ich zbiorze.

Tabasco-Herstellung - Schritt 2

KROK 2

Nasiona tych roślin są suszone, przechowywane w bezpiecznym miejscu na wyspie. Następnie sadzone by wydały plon.

KROK 3

Po zbiorach papryki są miażdżone i mieszane z niewielką ilością soli wydobywanej  również na Avery Island.  Zacier paprykowy umieszczany jest w dębowych beczkach, gdzie fermentuje przez okres  ok. trzech lat.

Tabasco-Herstellung - Schritt 4

KROK 4

Po okresie dojrzewania, zacier  jest mieszany z octem. Po czterech tygodniach sos jest butelkowany i wysyłany do ponad 165 krajów świata.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Show all answers
Hide all answers
 • Jakie składniki zawiera TABASCO® Brand Pepper Sauce?

  Nasz sos TABASCO® zawiera 3 proste, w pełni naturalne składniki: dojrzałą czerwoną paprykę tabasco, destylowany ocet wysokiej jakości oraz szczyptę soli, która pozyskiwana jest bezpośrednio na Avery Island.
  Masa paprykowa używana do sporządzenia sosu TABASCO® Original Red może dojrzewać aż przez trzy lata w dębowych beczkach, a zanim trafi do ostatecznej produkcji, jej barwa i aromat są osobiście sprawdzane przez członka rodziny McIlhenny.
  Owa sprawdzona od lat metoda zapewnia uzyskanie niepowtarzalnego smaku kojarzonego na całym świecie. A ponieważ nasz sos TABASCO® Original Red jest mocno skoncentrowany i bardzo bogaty w smaku, stosuje się go oszczędniej niż inne sosy paprykowe, tak więc jedna butelka wystarcza na długi czas!

 • Dlaczego butelka sosu TABASCO® ciemnieje z upływem czasu?

  Czerwone pigmenty w papryce tabasco są wrażliwe na światło i ciemnieją z upływem czasu. Ponieważ nasz sos TABASCO® Original Brand Pepper nie zawiera żadnych sztucznych barwników, nadmierny kontakt ze światłem sztucznym lub słonecznym może powodować ciemnienie sosu. Sos może również ciemnieć w skrajnie niskiej lub wysokiej temperaturze. Nie ma jednak powodu do niepokoju – zmiana barwy  nie oznacza jego psucia. Okres przydatności sosu do spożycia wynosi 5 lat.

 • W jaki sposób należy przechowywać sosy TABASCO®?

  Sos TABASCO® powinien być przechowywany w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła np. w szafce czy spiżarni. Nie wymaga przechowywania w lodówce.  Po otwarciu kolor produktu może się zmienić, ale nie wpływa to na jakość oraz termin przydatności do użycia. Przechowywanie sosu w lodówce może wpłynąć na spowolnienie tego procesu.

 • Jaka jest wartość odżywcza sosu TABASCO®?

  Wielkość porcji: 1 łyżeczka (5 ml)

  Ilość w przeliczeniu na porcję:
  Kalorie: 0
  Tłuszcz ogółem: 0 g (0% DV)
  Sód: 35 mg (1% DV)
  Węglowodany: 0g (0% DV)
  Białko: 0 g

 • Do czego można użyć sosów TABASCO®?

  Sos TABASCO® wzmacnia  smak wielu potraw.
  Może być stosowany jako składnik dania lub jako ostry sos przyprawowy. Idealny do pizzy, mięs, owoców morza,  zup i makaronów. Możliwości jest wiele, bądź kreatywny. Szukaj inspiracji w dziale Przepisy.

 • Co to są jednostki Scoville’a i jak ostre są sosy TABASCO®?

  W 1912 r. lekarz Wilbur Scoville stworzył skalę Scoville’a mającą służyć do mierzenia ostrości papryki. Skala ta określa ilość kapsaicyny- substancji powodującej uczucie ostrości w papryce. Im wyższa zawartość kapsaicyny tym ostrzejsza papryka.
  Dzięki tej skali możemy również określić ostrość dla całej rodziny sosów TABASCO® bazujących na paprykach chili.

  Sosy TABASCO® od najostrzejszych do najłagodniejszych:

  • TABASCO® Brand Habanero Sauce: ponad 7000 jednostek Scoville’a
  • TABASCO® Brand Pepper Sauce : 2500-5000 jednostek Scoville’a
  • TABASCO® Brand Garlic Pepper Sauce: 1200-2400 jednostek Scoville’a
  • TABASCO® Brand Green Pepper Sauce: 600-1200 jednostek Scoville’a

 • Kto wymyślił skalę Scoville’a i jak ona działa?

  W 1912 r. lekarz Wilbur L. Scoville opracował pierwszą nowoczesną technikę pomiaru pikantności papryki. Zauważył on, że wrażliwy, ludzki język jest w stanie wykryć kapsaicynę (substancję, która odpowiada za piekący smak papryki) rozpuszczoną w roztworze o milion razy większej objętości - tak niskiego stężenia nie dało się wykryć za pomocą żadnego testu laboratoryjnego.
  Metoda Scoville’a była prosta. Zanurzał on osobno każdą odmianę papryki w alkoholu i pozostawiał ją tam na całą noc. Następnie Scoville dokonywał precyzyjnego pomiaru ekstraktu i stopniowo rozcieńczał go w słodkiej wodzie do momentu, aż ostrość była już ledwo odczuwalna na języku. Na podstawie stopnia rozcieńczenia roztworu, przy którym badana osoba zaczynała odczuwać pieczenie, wyznaczana była ilość jednostek w skali Scoville’a określających ostrość danego rodzaju papryki.
  Dziś do mierzenia poziomu kapsaicyny często używa się metody wysokosprawnej chromatografii cieczowej HLPC (High Pressure Liquid Chromatograph). Wyniki pomiarów przy użyciu urządzeń HPLC są wyrażane w jednostkach ASTA. Jednak zasługi Scoville’a są doceniane na tyle mocno, że spółki stosujące nowoczesną metodę przeliczają jednostki ASTA na dobrze znane jednostki Scoville’a.

 • Dlaczego papryka ma tak ostry smak?

  Substancja, która nadaje papryce pikantny smak to kapsaicyna. W największym stężeniu występuje ona w białej tkance łożyskowej, do której przylegają nasiona, w mniejszym stężeniu jest obecna również w pozostałym miąższu papryki. Mimo że nasiona nie zawierają kapsaicyny, często występuje ona na ich powierzchni wówczas gdy przylegają do otaczającej tkanki. Kapsaicyna stymuluje końcówki nerwów w ustach, wywołując uczucie pieczenia przy spożywaniu.

Domowa pizza

Po co kupować, skoro możesz ją zrobić własnoręcznie, ulubione składniki doprawiając tak jak lubisz.

Sprawdź

Kotlet na salonach

Soczyste burgery, robione własnoręcznie, mogą być sycącym daniem o ostrym charakterze gwarantowanym przez TABASCO®

Sprawdź